KALINA poziom

Zespół Pieśni i Tańca AWF “Kalina” wrócił właśnie z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Rumunii, który odbywał się w Aiud pomiędzy 28 lipca a 1 sierpnia b.r. X edycja tego festiwalu organizowana była przez miasto Aiud przy współpracy Centrum Kulturalnego Augustin Bena z Alba Julia.
Do udziału w festiwalu zaproszono 11 zespołów – reprezentujących  8 krajów: Bułgarię, Serbię, Macedonię Płn., Turcję, Meksyk,Słowację, Polskę i gospodarzy- Rumunię.
Program festiwalu obejmował przede wszystkim  koncerty na scenie festiwalowej ale również  bogaty program towarzyszący, jak spotkania oficjalne z władzami miasta, sesje fotograficzne i filmowe, zwiedzanie miasta i ciekawych miejsc historycznych miejsc regionu, jak n.p. Alba Julia. Ciekawym punktem programu festiwalu były też wieczory narodowe - spotkania integracyjne prowadzone kolejno przez zespoły, które prowadziły animacje taneczno-wokalne oraz przygotowywały i częstowały gości swoimi narodowymi przysmakami.
Reprezentujący na festiwalu Polskę na festiwalu ZPiT AWF Kalina zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności tańce śląskie, rzeszowskie oraz sądeckie.
Aiud2022 3  Aiud2022-5.jpg  Aiud2022 2  Aiud2022 1

Rumuńska Transylwania kojarzy się przede wszystkim z historią o  Drakuli, dzikimi górami i zbudowanych na nich malowniczych twierdzach i zamkach. Ale Rumunia dba także o dziedzictwo kulturalne i chętnie poznaje również kulturę i tradycje innych narodów.
Aiud- niewielkie miasteczko na południe od Cluj Napoca już po raz dziesiąty organizować będzie Międzynarodowy Festiwal Folkloru, które odbędzie się w tym roku między 28 a 31 lipca 2022 roku na placu Dr. Constantin Hagea Square.
Uczestniczyć będzie ponad 300 tancerzy i wykonawców, członków zespołów folklorystycznych z: Meksyku, Indii, Turcji, Słowacji, Serbii, Bułgarii i Ukrainy oraz Polski, którą będzie reprezentować "Kalina". Wystąpią również 3 zespoły rumuńskie: „Lugojana” z Lugoja, Zespołu Tańca Węgierskiego „Pipacs” z Ciumbrud, Zespołu Zawodowego „Mureșul” Târgu Mureș, i zespół gospodarzy festiwalu - „Doina Aiudului”.
Festiwal rozpocznie się w czwartek 28 lipca 2022 roku o godzinie 18.00- uliczną paradą zespołów a następnie o 19:00- zobaczymy pierwsze występy uczestników festiwalu. W 4 wieczory pokazu wszystkie zespoły wejdą na festiwalową scenę i zachwycą publiczność wspaniałymi strojami ludowymi, a także muzyką i tańcami specyficznymi dla każdego kraju.
Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru są Urząd Miasta i Samorząd Aiud, Rada Powiatu Alba, Wielokulturowe Centrum „Liviu Rebreanu” Aiud oraz Centrum Kultury „Augustin Bena” Alba. Festiwal organizowany jest pod auspicjami CIOFF – Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwalu Folkloru, oficjalnego partnera UNESCO.

Logo FIF Serbia Mexico

Kolejny intensywny weekend ma za sobą Zespół Pieśni i Tańca AWF "Kalina".
Najpierw w sobotnie popołudnie 4 czerwca b.r.  przedstawiciele zespołu uczystniczyli w odbywających się na Polach Marsowych AWF XV-jubileuszowych  Onkoigrzyskach, aby tuż po ich zakończeniu wyjechać na następny koncert w Pakoszowie k/ Jeleniej Góry.
   Onkoigrzyska to wspaniała impreza, której  przyświeca cel przełamania stereotypowego myślenia o zbędności lub nawet szkodliwości stosowania wysiłku fizycznego w leczeniu, rehabilitacji i rekreacji osób cierpiących na schorzenia nowotworowe. Uśmiechy dzieci, ich rodziców i opiekunów najlepiej świadczą o tym, że cel został osiągnięty.
   Pałac Pakoszów, to barokowa XVIII wieczna rezydencja, która obecnie przekszałcono w luksusowy 5* hotel, organizujący ekskluzywne imprezy i przyjęcia. Kalina zaprezentowała tu polskie tańce regionalne - śląskie , śadeckie i rzeszowskie. Wraz z gośćmi odtańczyła też uroczystego poloneza na dziedzińcu pałacu.
  W niedzielę 5 czerwca b.r. odbył się  kolejny festyn- tym razem było to święto Dolnosląskich Olimpijczyków, których kilka pokoleń pojawiło się na Partynicach. Najbardziej zasłużonych z nich włądze miasta, powiatu i województwa uhonorowały pamiątkowymi paterami. Zorganizowano też liczne konkurencje sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców a także prezentacje artystyczne na scenie, w których uczestniczył również zespół "Kalina".

Onko2 Pakoszow3 Partynice1

Intensywaną sobotę ma za sobą ZPiT AWF Kalina. Najpierw na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zespół wystąpił wraz z grupą Reaktywacji na pierwszym po pandemii festynie "Przewietrz się na Olimpijskim" prezentując poloneza, mazura i tańce śląskie.
Po południu Kalina wystąpiła zaś dla mieszkańców  Smolca na połączonych obchodach  Zielonych Świątek, Dnia Matki i Dnia Ojca, prezentując tańce narodowe- poloneza i mazura, tańce rzeszowskie, śłąskie i sądeckie.
StOlimpSzlachta SlaskOlimp RzeszowOlimp

90-te urodziny obchodziła niedawno dr Maria Grabowska-“Myszka” długoletni pracownik, choreograf i Kierownik Artystyczny ZPiT AWF KALINA. W gościnnych progach Ośrodka Wypoczynkowego “Krokus” w Wieleniu z dostojną Jubilatką spotkało się kilka pokoleń zespołu.
W trakcie spotkania nie zabrakło wspominek z dawnych dobrych czasów, zaimprowizowanych występów i dobrej zabawy. Przygotowano również okolicznościowy album z hIstorycznymi zdjęciami sięgającymi kilkadziesiąt lat wstecz.
Jubilatka przekazuje tą drogą serdeczne podziękowania wszystkim , którzy przybyli na to wyjątkowe spotkanie i przekazali Jej tak dobrą energię na następne lata. Jubilatka przekazuje również serdeczne podziękowania za gościnę i zorganizowanie spotkania związanym z zespołem Alicji i Krzysztofowi Słoninom- właścicielom ośrodka.
Myszka90Kwiaty Tort90Myszka Myszka90Sacz