InaugAWFmidiPoczątek kolejnego roku akademickiego 2017/2018, to tradycyjny czas inauguracji i uroczystości otwierających nowy rok akademicki w naszym mieście.
Jak co roku również i teraz Zespół PIEŚNI i Tańca ( tym razem z naciskiem na "pieśni") AWF KALINA uczestniczył w uroczystej i mającej znakomistą oprawę uroczystości inauguracyjnej w naszej Alma Mater, która odbyła się we wtorek -26 września b.r. W pieknej, barokowej auli wrocławskiego uniwersytetu-Oratorium Marianum zgromadziło się zacne grono- władz uczelni, absolwentów, doktorów, profesorów, studentów a także zaproszonych gości. 
Przedstawiciele Kaliny jak zwykle witali gości przybywających na inaugurację a nastepnie, już w trakcie uroczystości zespół zaśpiewał najpierw "Gaude Mater Polonia" 
a na zakończenie - "Gaudeamus"
  Kilka dni później odbyła się również środowiskowa inauguracja i tradycyjny Gaudeamus chórów wrocławskich uczelni na wrocławskim Rynku, w której wziął udział oprócz rektorów wrocławskich uczelni- wipepremier i Minister Szkolnictwa Wyższego-Jarosław Gowin . Również i tam nie zabrakło naszych przedstawicieli, którzy oprócz tradycyjnego Gaudeamusa odśpiewali wraz z innymi chórami jeszcze "Zacznij od Bacha, autorstwa nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego oraz 'Mkną po szynach niebieskie tramwaje... (Na naszej stronie na Facebooku możesz zobaczyć film z tej imprezy: https://www.facebook.com/awfkalina/?modal=composer
   
Następne dni to rozpoczęcie naszych prób ale i okres naboru do zespołu. Dobrą okazją do zachęcenia nowych studentów jest immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie studentów w poczet akademickiej braci. Nasza para- tym razem w wersji cieszyńskiej zachęcała pierwszaków do dołączenia do naszego wesołego kalinowego grona...

GAUDEAM.RYNEK1midi

                        Imatrykul.AWFmidi

 

 

 

 

    

Opera2017Kolejny już raz Zespół Pieśni i Tańca AWF KALINA wystąpił na Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. Festiwal, który odbył się 23-24 września b.r.  zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląsiego już po raz dziesiąty. Kalina wystąpiła również na pierwszym festiwalu, był to więc również i dla zespołu pewien jubileusz....
Festiwal jest wydarzeniem artystycznym o niebagatelnej roli społecznej i kulturotwórczej , którego nadrzędnym celem jest oprócz promocji kutury ludowej aktywizacja i integracja społeczności Dolnego Śląska, a także przybliżenie zgromadzonej publiczności tego, co w folklorze dzieje się dziś na Dolnym Śląsku. Podczas pierwszego - sobotniego  koncertu, publiczność i artystów powitała w imieniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego Pani Ewa Mańkowska- Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. 
Przyjęta dla festiwalu konwencja przeglądu mieści w sobie zarówno surowe, niemal archaiczne pieśni, śpiewane a capella , jak i barwne widowiska taneczno-muzyczne, co powoduje, że podczas koncertów jest czas zarówno na dla wspomnień i wzruszeń , jak i czas zabawy, gdzie chciałoby się poderwać i ruszyć w tan z wystepującymi zespołami.
 Prowadząca koncerty  Redaktor Małgorzata Majeran – Kokot w ciepłych słowach zapowiadała kolejne zespoły, a wypełniona po brzegi sympatykami festiwalu Opera Wrocławska bardzo żywo reagowała na to co się działo na scenie i nie szczędziła oklasków by podziękować zespołom za występy.
   Pozytywne komentarze na temat jubileuszowego festiwalu zarówno ze strony występujących zespołów, jak i widzów festiwalu, utwierdzają Samorząd Województwa w przekonaniu, że warto tą inicjatywę kontynuować.

Tekst: UMWD, A.Sobera

Nabor2017-poziomo-page-001

 

 

  

 

 

 

WARNA2017
Pod koniec sierpnia zakończyła się artystyczna wyprawa Kaliny na Bałkany, gdzie zespół przebywał na festiwalu Balkan Folk Fest.
Wyjazd zespołu miał miejsce w terminie 14-25 sierpnia 2017 a festiwal odbywał się w tym roku już po raz 23 z tego 11 raz w Bułgarii.
Okolice Warny są doskonałym miejscem do organizacji festiwalu a sprzyja temu również okres wakacyjny, gdy na wybrzeżu przebywa wielu turystów, w tym z Polski. 
Bazą festiwalu był hotel Zora w Złotych Piaskach, do którego przyjechały zespoły i orkiestry z kilku krajów, także kilka zespołów z naszego kraju.
W kompleksie hotelowym znalazło się miejsce na przeprowadzenie prób przed koncertem ale także i dobre zaplecze rekreacyjne z basenem a w bliskiej odległości - piaszczysta plaża i nadmorski deptak z licznymi stoiskami, atrakcjami oraz restauracjami.
Główny koncert odbył się w Warnie w Centrum Festiwalowo-Kongresowym w pięknej klimatyzowanej sali koncertowej. W koncercie wystąpiły oprócz Kaliny zespoły z Serbii, Bułgarii a także orkiestry i chór z Polski. Koncert zakończył się wręczeniem upominków i dyplomów uczestniczącym zespołom oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem wszystkich wykonawców na scenie. 
Korzystając z okazji pobytu w tak atrakcyjnym miejscu, zorganizowano również ciekawy program turystyczny: zwiedzanie unikalnego, skalnego Monastyru Aładża  pochodzącego z XI w., zwiedzanie Warny, w której są także i  polskie ślady, jak n.p. Muzeum Władysława Warneńczyka, wybudowane w miejscu słynnej bitwy z Turkami w 1444r., w której zginął polski król. Sporą atrakcją Warny jest między innymi piękny nadmorski park oraz delfinarium oferujące ciekawe pokazy umiejętności tych morskich ssaków.
W drodze powrotnej Kalina zwiedziła również Budapeszt - pięknie położoną nad Dunajem stolicę Węgier.
    Zakończenie wyjazdu festiwalowego nie oznacza jednak dla Kaliny dalszych wakacji, bowiem zespół już zaczął przygotowania do koncertu w dniu 23 września w Operze Wrocławskiej, kiedy to  odbędzie się X-Jubileuszowy Festiwal Tradycji Dolnego Śląska, na który ZPiT AWF KALINA został zaproszony przez Urząd Marszałkowski.
 
A.Sobera / foto: A.Doroba  

  Trojak     rzeszowiacy     DSC08898
 
  
       

    

 

  

arequipa-danza-del-wititi-cami t1RLlh9-jpg 976x0Atrakcyjnie zapowiada się letni sezon koncertowy dla zespołu KALINA.
Pojawiły się liczne możliwości zaproszenia zespołu w letnich międzynarodowych festiwalach folkloru w kilku krajach: Tajwanie, Peru, Portugalii, Grecji oraz Bułgarii.
Zazwyczaj jednak najbardziej atrakcyjne propozycje są niestety najtrudniejsze w realizacji, gdyż sama podróż do takich krajów jak Peru czy Tajwan stanowi spore wyzwanie, przede wszystkim finansowe i organizacyjne. Trzeba pamiętać nie tylko o kosztach i grupowej rezerwacji biletów lotniczych, które pokrywają sami członkowie zespołu ale i o transporcie sporej przecież garderoby zespołu. Dodatkowym problemem są limity wagi i rozmiarów bagażu, co stanowi dla zespołu dodatkową trudność, ponieważ pojemniki- kosze, w których Kalina zazwyczaj przewozi swoje kostiumy są często za duże aby je transportować tą samą drogą, co walizki innych podróżnych.
Tak, czy inaczej wybór dla zespołu jest niezwykle trudny- czy postawić na dalekie kraje i związane z tym trudności? Czy też postawić na nasz kontynent i dużo łatwiejsze warunki organizacji wyjazdu, co zresztą wiąże się również z mniejszymi kosztami.....     

  c.d.n.

 

 

 

Debiuty2017W sobotni wieczór 7 stycznia komplet - prawie 250 widzów zjawił się we wrocławskim Teatrze PWST na Noworocznym Koncercie "Debiuty i Talenty", organizowanym przez ZPiT AWF "KALINA". Koncert pod hasłem „Debiuty i Talenty" ma już kilkuletnią tradycję. Pomysł jego organizacji zrodził się się z faktu, iż rodzinom, przyjaciołom i sympatykom członków zespołu trudno jest na co dzień zobaczyć i usłyszeć zespół „Kalina", gdyż koncertuje on głównie na imprezach zamkniętych lub festiwalach zagranicznych.

NaRatunek

Ponadto koncerty z tego cyklu są doskonałą okazją do debiutu scenicznego najmłodszych tancerzy, którzy dołączyli do zespołu zaledwie przed 3 miesiącami a już teraz mogą się pochwalić pierwszym scenicznym występem.
W programie koncertu znalazły się m.in najpiękniejsze polskie kolędy, tańce regionalne oraz piękne pokazy akrobatyki artystyczn
ej w wykonaniu związanych z zespołem Anny Sobera i Jakuba Wójcika. Na zakończenie koncertu wyróżniono 2 przedstawicielki Rady Zespołu poprzedniej kadencji, za duży wkład pracy w działalność zespołu. Wyróżnienia wręczył dr I. Cichy - Szef Biura Promocji Uczelni, w ramach którego działa obecnie zespół   

W ślad za licznymi opiniami widzów - GRATULUJEMY ZESPOŁOWI UDANEGO KONCERTU a DEBIUTANTOM UDANEGO DEBIUTU!
Przy okazji koncertów z tego cyklu w okresie świąteczno-noworocznym, zespół realizuje też zazwyczaj cel charytatywny, wspierając fundację "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Za wsparcie Fundacja jak zwykle przekazała zespołowii serdeczne podziękowania.


fot. Andrzej Nowak

Pełen fotoreportaż

 http://awf.wroc.pl/pl/gallery/album/843/Koncert_noworoczny__Debiuty_i_talenty_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Należymy do / member of:

  023838 cioff registered white 300dpi rgb cs3  pasf

Partnerzy/Partners:

ALMA MATER

images

zameczek 01

 Głównym mecenasem Zespołu Pieśni i Tańca KALINA jest  Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu-uczelnia, która po raz kolejny otrzymała tytuł Najlepsza Akademia Wychowania Fizycznego 2015. Siedzibą zespołu jest legendarny Zameczek, pięknie położony nad brzegami Odry.

Kontakt

"KALINA"
Zespół Pieśni i Tańca AWF Wrocław
Siedziba: "Zameczek" ul. Rzeźbiarska 4
51-629 Wrocław - Polska
Email: kalina@awf.wroc.pl
Telefon: 502-210-487, 71-347-3615